حکاکی فلزات یکی از قدیمی ترین و مهمترین تکنیک های صنعت چاپ به حساب می آید. اصولا حکاکی ترسیم کردن یک طرح بر روی یک سطح سخت است. ممکن است طرح به صورت فرو رفتگی بر روی سطح باشد یا به صورت برجستگی.

معمولا برای ساخت اشیائ زینتی طرح را به صورت فرو رفتگی بر روی سطح فلزهای ارزشمند همچون طلا و نقره حکاکی می کنند. در صورتی که جهت چاپ به کمک تکنیک حکاکی باید طرح به صورت برجستگی روی فلزاتی همچون مس حکاکی می شده. بنابراین بنا به نیاز حکاکی روی فلز شکل های مختلفی به خود میگیرد.

دستگاه حکاکی پرتابل قرمز رنگ با ابزار حکاکی برقی محصول آرین صنعت حک

ساخت کلیشه به کمک حکاکی روی فلز یک روش تاریخی مهم برای تکثیر تصاویر بر روی کاغذ در کارهای هنری ، در نقشه‌برداری ، و نیز برای تکثیر کتب و مجلات بوده است.

حکاکی رو فلزی؛ هنر غربی

حکاکی طرح های فاخر بر روی فلز هنری است که در سنت غربی مورد توجه بوده است. بسیاری از هنرمندان بزرگ اروپایی ، مانند رامبراند و فرانسیسکو گویا آثار ارزشمندی از حکاکی فلز بجای گذاشته اند. اثر حکاکی که در تصویر سمت چاپ مشاهده میفرمایید، تصویر رامبراند است که توسط خود هنرمند بر روی فلز حکاکی شده است. در زیر اثر هنری دیگری از این هنرمند هلندی را می بینید که در آن به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح بر روی فلز حکاکی شده است.
حکاکی تصویر پورتره رامبراند توسط خود هنرمند بر روی فلز
حکاکی روی فلز از قرون بسیار دور به ارث رسیده است
سه صلیب - رامبراند به کمک تکنیک حکاکی فلز در سال 1653 میلادی این اثر ارزشمند را خلق نموده است

حکاکی روی نقره

از دیگر آثاری که هنر حکاکی بر روی فلز را به عنوان یک میراث از هنر غرب به رخ میکشند هدایا و یادگاری هایی است که در موزه بانک ملی ایران به نمایش گذاشته شده اند. این آثار به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک ملی (1978) به این بانک اهدا گردیده است.

موزه بانک ملی ایران در خیابان فردوسی تهران واقع شده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

حکاکی روی فلز در ایران

از دیگر آثاری که هنر حکاکی بر روی فلز را به عنوان یک میراث از هنر غرب به رخ میکشند هدایا و یادگاری هایی است که در موزه بانک ملی ایران به نمایش گذاشته شده اند. این آثار به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک ملی (1978) به این بانک اهدا گردیده است.

موزه بانک ملی ایران در خیابان فردوسی تهران واقع شده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

تکنیک های مدرن حکاکی روی فلز

با پیشرفت علم و استفاده از کامپیوتر در صنعت حکاکی نیز دچار تحول گردیده است. امروزه دستگاه های حکاکی طرح مورد نظر را با سرعت و دقت بالا بر روی متریال مختلف حکاکی میکنند. دقیقا شبیه به پرینتری که بر روی کاغذ طرحی را چاپ می کند. نکته مهم این است که برای حک فلزات از چهار روش مختلف می توان استفاده نمود که به اختصار در مورد آن ها صحبت میکنیم:

میتوان گفت تکنیک حکاکی ضربه ای از هنر قلم زنی الهام گرفته شده است. در این روش قلم حکاکی به طور مداوم بر روی سطح فلز کوبیده می شود. این ضربه باعث بوجود آمدن فرو رفتگی در فلز شده و یک نقطه پدیدار میشود. با ادامه پیدا کردن کار و تجمع نقاط در کنار یکدیگر طرح بر روی سطح فلز نقش می بندد.

حکاکی اسکرایب یا  خراشی روشی از حکاکی است که در آن قلم حک اسکرایب بر روی فلز کشیده می شود. در واقع با خراش دادنح سطح فلز طرح بر روی سطح فلز حکاکی می شود.

حال دیگر استفاده از لیزر در صنعت چندان هم جدید به نظر نمی رسد. قدرت قابل ملاحظه لیزر نه تنها در حکاکی روی فلز قابل استفاده است بلکه برای برش دادن فلز نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده از فرز در حکاکی به این صورت است که ابزار حکاکی با سرعت و تعداد دور بالا شروع به چرخیدن کرده و با حرکت بر روی سطح در دو جهت حکاکی را انجام می دهد. فرز سه محور این قابلیت را دارد که علاوه بر محورهای x و y در جهت محور z نیز حرکت میکند.

نمونه ابزار حک فلز

در این تصویر از یک ابزار حکاکی اسکرایب و نمونه حکاکی آن عکاسی دقیق انجام شده است. این دستگاه محصول آرین صنعت حک می باشد.

برای دیدن ویدئو های متنوع از حکاکی فلز مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

این پست دارای یک نظر است

  1. سلام.

    میشه لطفا در مورد سوزن حکاکی هم توضیح بدین. میخوام بدونم که با جنس سوزن ها با هم فرق میکنه یا نه؟

پاسخی بگذارید

بستن منو