احتمالا شما نیاز به دستگاه حکاکی روی فلز دارید. دستگاه حکاکی روی فلز از اختراعاتی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد و سرعت کار را بالا می برد. در این مقاله شما را با ساختار و ویژگی های دستگاه حکاکی روی فلز آشنا خواهیم کرد و در مورد دستگاه حکاکی لیزری فلزات صحبت میکنیم. اما ابتدا دو محصول حکاکی لیزری فلز را به شما معرفی میکنیم.

فروش دستگاه حکاکی لیزری روی فلز

همانطور که مطلع هستید، فروش دستگاه هایی که از تکنولوژی لیزر بهره می برد به مجوز سازمان انرژی اتمی نیاز دارد. آرین صنعت حک دارای این مجوز است و به طور  تخصصی در زمینه فروش دستگاه حکاکی لیزری فلزات فعالیت دارد. برای مشاوره با کارشناسان فنی ما در تماس باشید.

دو محصول MFZ 20B و KX200 دستگاه های حک لیزری هستند که قابلیت حکاکی روی فلز را دارند. این دو مدل دستگاه دارای تفاوت های جزئی با هم هستند. مشخصات فنی و اطلاعات دقیق مربوط به هر یک از این دو دستگاه در صفحات اختصاصی آن ها قید شده است.

انواع دستگاه حکاکی روی فلز

دستگاه حکاکی فلزات از دو نظر قابل دسته بندی می باشد. یکی از نظر شیوه تامین نیروی حرکتی ابزار حکاکی و دیگر از نظر تکنیک حکاکی دستگاه. از نظر تامین نیروی حرکتی باید گفت که دستگاه های قدیمی از نیروی باد برای تامین فشار لازم استفاده می کردند. باد توسط کمپرسور تولید شده و از طریق شلنگ به ابزار حکاکی منتقل میشود. این تیپ ماشین ها به اصطلاح دستگاه حکاکی بادی نامیده میشوند. اما دستگاه های به روزتر از موتورهای الکتریکی حهت تامین نیروی حرکتی بهره می برند.

بنابراین شما با توجه به نوع حکاکی که می خواهید باید یک نوع را انتخاب کنید. توصیه اکید میشود که قبل از انتخاب دستگاه حتما با کارشناسان خبره ما در مورد قدرت و کیفیت حکاکی این دو نوع مشاوره بفرمایید.

به طور کلی دستگاه حکاکی روی فلز یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در صنعت قطعه سازی است. انواع مختلف این دستگاه نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارند و هر یک برای فعالیت خاصی مفید میباشد.

از نظر تکنیک حکاکی دستگاه ها به چهار دسته تقسیم می شوند.

ساختار دستگاه حکاکی روی فلز

قسمت اصلی دستگاه حکاکی فلزات یک یونیت حکاکی می باشد که با توجه به شکل و متریال هدف می توان آن را روی پایه های مختلفی مثل رومیزی یا ایستاده سوار کرد. حتی میتوان ان را به صورت یک دستگاه حکاکی دستی عرضه نمود که دستگاه حکاکی پرتابل نامیده میشود.

همچنین میتوان اکسسوری های مختلفی به دستگاه اضافه کرد.  به طور مثال یکی از اکسسوری های موجود موتور دوار (روتاری) است که برای حکاکی روی قطعات استوانه ای به دستگاه اضافه می شود.

موتور روتاری برای حکاکی روی قطعات استوانه فلزی

سرعت دستگاه حکاکی

بنا به سختی قطعه فلزی، سرعت حکاکی پایین و بالا خواهد بود. مثلا حکاکی روی فولاد در هر چهار روش، سرعت پایینتری نسبت به حکاکی روی مس دارد. نیازسنجی صحیح مشتری در انتخاب دستگاه حکاکی، میتواند نقش مهمی در کارآمد بودن آن دستگاه ایفا نماید.

از طرف دیگر، تکنیک حکاکی هم در سرعت حکاکی دخیل است. مثلا دستگاه حکاکی ضربه‌ای که با ضربه زدن روی فلز کار میکند، از سرعت پایینتری نسبت به دستگاه لیزری برخوردار است. بنابراین ممکن است کار تولید ساعت های بیشتری به طول بیانجامد.

اینستاگرام آرین صنعت حک

برای اطلاع از اخبار حکاکی ما را در اینستاگرام دنبال کنید

کاربردهای دستگاه حکاکی روی فلز

ماشین های حکاکی بر روی فلز بسته به جنس ابعاد و ساختار فیزیکی استفاده های متفاوتی دارند. مثلا برای حک اسامی درون حلقه طلا باید از یک دستگاه ظریف بهره برد که از تکنولوژی لیزر استفاده میکند. برای حکاکی روی اتصالات فلزی باید از دستگاه حکاکی فلنج استفاده کرد. بصورت فهرست وار میتوان از موارد زیر به عنوان کاربردهای این دستگاه اسم برد:

حک آرم، لوگ و اطلاعات بر روی قطعات فلزی ، تولید پلاک فلزی، مدلسازی بر روی قطعات چوبی، پلاستیکی و فلزات نرم ، تولید و ساخت قالب. تولید لیبل فلزی تابلو برق از دیگر کاربردهای این دستگاه می باشد.

عمومی به دلیل اینکه فرآیند حکاکی دستگاه های لیزری شبیه به چاپ کردن طرح است، دستگاه چاپ لیزری روی فلز نیز به این دستگاه گفته میشود. در ادامه مقاله بیشتر در مورد حکاکی لیزری و ماشین حک لیزری صحبت میکنیم.

دستگاه حکاکی لیزری

قبل از اینکه در مورد دستگاه حکاکی لیزری فلزات صحبت کنیم باید بدانید که تکنولوژی لیزر عمر چندان طولانی ندارد. در واقع اولین دستگاه لیزر در سال 1339 توسط یک مهندس و فیزیکدان آمریکایی به ثبت رسیده است. تئودور میمن مخترع لیزر متولد سال 1305 بوده و در سال 1386 درگذشته است. لیزر هرکولس قویترین لیزر دنیا است و در دانشگاه میشیگان آمریکا قرار دارد. قدرت لیزر بسیار زیاد است و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده از لیزر در حکاکی ایده بسیار جالبی است. نقطه قوت دستگاه حکاکی لیزری فلزات دقت و سرعت بالا میباشد. صدای کم حکاکی از دیگر نکات مهم این محصول است.

دستگاه چاپ لیزری روی فلز
دستگاه چاپ لیزری روی فلز

چاپ لیزری روی فلز

اشعه لیزر با ایجاد حرارت در یک نقطه ی بسیار کوچک و با سرعت بسیار زیاد سبب تغییر رنگ بر روی سطح فلز می شود. همچنین می توان به کمک یک لیزر قدرتمند ورق فلز را برشکاری کرد. بنابراین بسته به کاربرد و متریال مورد نظر قدرت پرتو لیزر تعیین میگردد.

اختلاف سطحی که در چاپ لیزری ایجاد می شود می تواند با عمق بسیار کم و دقت بالا ایجاد شود. همچنین در شرایط مورد نیاز میتوان با اعمال لیزر قویتر روی سطح، خوردگی بیشتر یا حک عمیقتری ایجاد کرد. دستگاه حکاکی لیزری فلزات باید به همراه مجوز سازمان انرژی اتمی به مشتری ارائه گردد.

به علت دقت بالا، سرعت زیاد و آلودگی صوتی پایین دستگاه حکاکی لیزری فلزات بسیار پرطرفدار است.

عملکرد دستگاه لیزر حکاکی روی فلز

همانطور که می دانید فوتون ذره ای از نور است. لیزر به این‌گونه تشکیل می شود که با تابش یک فوتون به یک ذره برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود. این دو فوتون با یکدیگر هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند. همان طور که پیش تر گفته شد استفاده از پرتو لیزر با قدرت بیشتر امکان حکاکی لیزری فلزات را فراهم میکند. دستگاه حکاکی لیزری فلزات نیازمند حداقل نگهداری و تعمیرات است. دستگاه حکاکی لیزری هیچگونه آسیب مکانیکی را به محصول مورد تولید شده وارد نمیکند و تضمین میکند که حکاکی لیزری عمر طولانی داشته باشد. تنها نکته قابل توجه برای دارندگان دستگاه این است که همیشه باید لنز دستگاه تمیز باشد.

دستگاه حکاکی لیزری فلزات از گذشته تاکنون

فرآیند برش یکی از اولین فرآیندهای کشف شده بود که از پرتوی لیزر استفاده می کرد. از زمان کشف آن در سال 1960 ، برش لیزری به یک فرآیند بسیار رایج در بسیاری از بخش های صنعت تبدیل شده است. با این حال ، در سال های اخیر دستگاه های برش لیزری خانگی و اداری در دسترس و مقرون به صرفه شده اند. برش لیزر به طور فزاینده ای توسط تولید کنندگان صنعتی، مشاغل کوچک و طراحان محصول پذیرفته شده است.

آرشیو ویدئو دستگاه های حکاکی روی فلز

برای دسترسی به ویدئو های بیشتر مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

استفاده از دقت بالا تکنیک لیزر جهت حکاکی روی لبه باریکی از الماس

دستگاه شماره زن لیزری

استفاده از شماره زن لیزری برای قطعات صنعتی کاربرد چندانی ندارد. دلیل این امر خوانا نماندن شماره در گذر زمان است. به عنوان مثال شماره شاسی یا شماره سیلندر خودرو باید پس از سال ها مجاورت با خاک، روغن و اتفاقات مختلف خوانایی خود را حفظ نماید. بنابراین استفاده از این دستگاه در صورتی ممکن است که با قدرت زیاد عمق مناسبی ایجاد نماید. استفاده از شماره زن لیزری با قدرت پایین برای حکاکی بر روی لوازم تزئینی مناسب است.

قیمت دستگاه مارک زنی لیزری

به طور کلی فروش دستگاه های حکاکی لیزری با هر قدرتی نیاز به مجوز سازمان انرژی اتمی دارد. از طرف دیگر تحریم ها باعث کند شدن روند واردات لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای دستگاه های حکاکی لیزری شده است. بنابراین قیمت این محصول در بازار متنوع می باشد. همچنین وجود برندهای متنوع چینی اطمینان مشتریان عزیز را از یک انتخاب راحت و مطمئن سلب نموده است. به شما پیشنهاد میکنیم برای خرید دستگاه حکاکی لیزری حتما تحقیقات فراوانی انجام دهید. در صورت نیاز می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

حکاکی اسم روی فلز با لیزر

حکاکی اسم بر روی فلز سنتی است که از گذشته تا امروز ادامه داشته است. این کار معمولا بر روی اشیائ قیمتی و زینتی صورت می گیرد. در گذشته حکاکی اسم به دست استاد کاران هنرمند انجام میشده است. امروزه تکنولوژی لیزر سرعت و کیفیت حکاکی را بالا برده؛ بطوریکه استفاده از لیزر برای حکاکی اسم بر روی زیور آلات از جمله حلقه، دست بند، مدال و غیره بسیار مرسوم شده است.

آرشیو ویدئو دستگاه های حکاکی روی فلز

برای دسترسی به ویدئو های بیشتر مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

این پست دارای 26 نظر است

 1. صادق عرب احمد

  با سلام خدمت شما؛

  میخواستم بدونم که تعمیرات و نگهداری دستگاه حک لیزری شامل چه مواردی میشه؟

  ممنون.

  1. کارشناس

   با سلام.
   باید در نظر داشت دستگاه حکاکی لیزری با توجه به اینکه از تکنولوژی بالایی برخوردار میباشد در صورت استفاده صحیح به راحتی خراب نمی شود. ولی به هر حال احتمال خرابی صفر نمیباشد.
   1- مشکل نرم افزاری و تنظیمات دستگاه: در این حالت با نصب مجدد برنامه مشکل برطرف میشود.
   2- مشکل در بورد کنترل دستگاه و یا پاور : در این حالت بهتر است قطعه تعویض شود که معمولا خیلی گران نمیباشد (در زمان گارانتی شامل گارانتی تعویض میباشد).
   3- تمیز بودن لنز دستگاه .
   4- اشکال در دستگاه که ممکن است باعث شکسته شدن ایینه های اسکنر گردد.( در زمان گارانتی شامل گارانتی تعویض میباشد ).
   5- اشکال در سورس لیزر که پیشنهاد میشود به شرکت سازنده سورس برگردانده شود.( شامل گارانتی میباشد )
   6- تنظیم نبودن red light جهت تنظیم فاصله کانونی .این قسمت را میشود به راحتی تنظیم نمود.

 2. محکد

  سلام خسته نباشید من دستگاه روی فلز رامی خواهم بخرم مدل کوچک برای سیلندر ماشین چطورخریداری کنم تشکر راهنمای کنید

  1. کارشناس

   با سلام . شما نیازمند دستگاه حک پرتابل می باشید. این دستگاه به دلیل وزن کم و ابعاد کوچک برای حک سیلندر خودرو مناسب می باشد . این دستگاه با ابزار حکاکی ۴ میلیمتری بادی عمق مورد نیاز شما را ایجاد می‌کند .

 3. حسین بدخشی

  سلام
  من دنبال یه دستگاه چاپ یا حک روی فلزات هستم یعنی برای حک اسامی مشتریان بر روی پلاک فلزی ولی نمی دونم از چه دستگاههی استفاده کنم
  یه دستگاه مثل پرینتر که سریع و کم دردسر باشه که بتونم سریع چاپ بگیرم و روی محصول وصل کنم و به مشتری تحویل بدم
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. مهدی حسن زاده

   با سلام
   جهت حکاکی بر روی پلاک فلزی دو روش حکاکی روی فلز موجود میباشد .

   • روش اول استفاده از دستگاه لیزری فلزات. این دستگاه به راحتی خواسته شما را بر آورده می سازد ولی باید در نظر داشته باشید که قیمت بالایی دارد و چون کالا وارداتی میباشد بر اساس نوسان نرخ دلار قیمت متغییر میباشد و شما میتوانید در قسمت محصولات لیزری آنها را بررسی نمایید.
   • روش دوم دستگاه حکاکی ضربه ای میباشد که در سبد تولیدات شرکت آرین صنعت حک موجود است. این دستگاهها قیمت بسیار مناسبتری نسبت به لیزر دارد و شما میتوانید در محصولات حکاکی ضربه ای مدل HA110 رو جهت این کار استفاده نمایید. جهت اطلاع شما این محصول به پمپ باد برای ابزار حکاکی نیاز دارد.
 4. سهراب عابدی

  سلام برای حک کردن سریال پشت ظروف چدنی تلوه و قابلمه نیاز به دستگاه قیمت مناسب و حرفه ای برای حجم کار و تعداد بالا نیاز دارم
  با توجه باینکه بعد کد زدن ظروف سن پلاس شده داخل کوره رفته و با اسید شستشو میشه سپس رنگ هم میشه فعلا از دستگاه قلمی استفاده میکنیم خیلی سخت و نا خوانا میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. کارشناس

   با سلام و احترام خدمت شما؛

   جهت حکاکی بر روی ظروف چدنی از سه روش حکاکی لیزری ، حکاکی ضربه ای و یا خراشی می توان استفاده نمود :
   در روش حکاکی لیزری روی فلز : حکاکی عمق کمی دارد و بعد از مرحله رنگ آمیزی نوشته ها دیده نخواهد شد . ولی بعد از رنگ آمیزی می توان از این روش استفاده نمود و این دستگاهها نسبتا گران قیمت می باشد .
   در روش حک خراشی : با توجه به این که شما باید قطعه رو رنگ آمیزی نمایید باز هم پیش نهاد نمی شود .
   در روش سوم حکاکی ضربه ای : از نظر عمق حکاکی نسبت به مدلهای دیگر عمق بیشتری دارد و قیمت دستگاه هم مناسبتر می باشد . و پیشنهاد ما به شما دستگاه حک ضربه ای می باشد.

   موفق و پیروز باشید.

 5. حسن كرماني

  سلام وقت بخير من دستگاهي نياز دارم كه روي حلقه هاي ريز حكاكي كنم . مثل حلقه پاي پرنده هاي زينتي چه دستگاهي نياز دارم. و ضمن اينكه اصلا بااين دستگاه ها كار نكردم كجا مي تونم آموزش ببينم. اگر امكان دارد بفرمائيد قيمت حدودي اين دستگاه چقدر است ؟ با تشكر.

  1. کارشناس

   با سلام و احترام به شما دوست عزیز؛
   جهت حکاکی بر روی رینگهای سایز کوچک از دستگاه حکاکی فلزات مدل HA110 به همراه محور روتاری می توان استفاده نمود ، با توجه به اینکه این دستگاه ، یک دستگاه صنعتی می باشد و کاربردهایی بیشتر از نیاز شما را دارا است برای کار شما کمی گران باشد . در صورتی که فقط حک بر روی این نوع رینگ مد نظر شما می باشد، می توانید یک دستگاه مخصوص جهت این کار به شرکت سفارش ساخت بدهید تا ارزانتر و کوچکتر باشد.

   موفق و پیروز باشید.

 6. بابک شجاعی

  سلام مخلصم برادر دستگاه لیزر حکاگی فلزات در ابعاد کوچک لطفا قیمت بفرمایید

  1. کارشناس

   با سلام و احترام،

   برای دریافت قیمت ها باید با شماره تلفن های کارخانه تماس گرفته و از قسمت بازرگانی و فروش سوال بفرمایید.

   برای شماره های تماس به صفحه تماس با ما مراجعه بفرمایید.

   با تشکر.

 7. سامان

  با سلام خدمت شما
  سوالی که داشتم اینه که اول باید آبکاری انجام بشه بعد حکاکی یا برعکس؟
  ممنون میشم توضیح بدین

  1. کارشناس

   با سلام خدمت شما،
   در پاسخ باید گفت که با استفاده از دستگاه‌های حکاکی ضربه ای و لیزری، میتوان قبل و بعد از آبکاری، حکاکی را انجام داد.
   باید توجه کنید که بعد از آبکاری ممکن است به لایه آبکاری شده صدمه وارد شود.
   از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که اگر حکاکی پیش از آبکاری قطعه صورت گیرد و عمق حکاکی به میزان لازم نباشد، ممکن است طرح حکاکی شده کمی محو گردد.

   در صورت وجود هرگونه سوال دیگر میتوانید با ما در ارتباط باشید.
   با تشکر از نظردهی شما.

 8. سامان صد

  سلام من یه دستگاه برای حک روی استیل میخوام کارم بدلیجات
  قیمت تقریبی چه حدودی میشه
  ممنون

  1. کارشناس

   با سلام خدمت شما،

   از دستگاه لیزری میتوانید استفاده کنید که به راحتی می‌توانند مواردی رو که نیاز هست با دقت بالا و بدون نیاز به فیکسچر بر روی قطعه استیل حکاکی کنید. برای آشنایی با دستگاه های حکاکی روی فلز ما میتوانید از صفحه های زیر بازدیدی به عمل آورید:

   دستگاه حکاکی لیزری KX200
   دستگاه حک لیزری فلز MZF20B

   لطفا برای دریافت قیمت ها با واحد بازرگانی تماس بگیرید.

   تماس با آرین صنعت حک

   در صورت وجود هرگونه سوال دیگر میتوانید با ما در ارتباط باشید.
   با تشکر از نظردهی شما.

 9. بهزاد فرجی

  سلام
  یه دستگاه لازم دارم که روی ورق استیل عباراتی بنویسیم لطفا چه دستگاهی پیشنهاد میدهید ؟

  1. کارشناس

   سلام دوست عزیز،

   دو مدل پیشنهاد میشود. هم دستگاه حکاکی لیزری مناسب است و هم دستگاه حکاکی ضربه ای فلزات را میشود پیشنهاد داد

   موفق باشید.

 10. عیسی پور

  با سلام و خسته نباشید. قیمت این دستگاه چقدر هست و اینکه دستگاه را برای حکاکی روی لوله اگزوز میخواهم.

  1. کارشناس

   دستگاه حکاکی لیزر برای حک بر روی اگزوز مناسب می باشد، چون در زمان حکاکی بر روی قطعه اگزوز، دستگاه حکاکی ضربه ای صدای زیادی تولید می‌کنند.
   قیمت دستگاههای لیزری معمولا نسبت به دستگاه ضربه ای بیشتر است. الان (خرداد 1400) حدود ۱۰۰ میلیون تومان می باشد.

 11. آیدین

  سلام خسته نباشید. من به دستگاه میخوام برای چاپ مارک روی استیل. چه دستگاهی باید بخرم. میشه راهنمایی کنید. ممنون میشم

  1. مهدی حسن‌زاده

   سلام آیدین عزیز؛
   اگر چاپ تک رنگ مدنظر شما است، بهترین گزینه برای شما دستگاه حکاکی لیزری می باشد. البته اگر حکاکی ضربه ای یا اسکرایب به محصول شما صدمه نمیزند، از آن ها نیز میتوانید بهره ببرید.
   انواع دستگاه حکاکی روی فلز
   ممنون از حمایت شما.

 12. مهران

  با سلام و خسته نباشید.
  من دستگاهی میخوام که بتونه بر روی فلزات و چرم و پلاستیک و چوب حکاکی کنه و بتونه روی تعداد کار بالا پاسخگو باشه و خراب نشه. پیشنهاد شما چی هستش؟

  1. سلام مهران عزیز؛
   بهتره است برای حکاکی روی فلزات و پلاستیک از دستگاه های حکاکی ضربه ای و یا لیزر فایبر اسنفاده نمایید. (مزایا و معایب هر یک در صفحات محصول توضیح داده شده است.) برای حکاکی روی چرم ، چوب و تلقهای شفاف باید از دستگاه های لیزر co2 بهره ببرید.
   با تشکر از حمایت شما.

 13. فریال

  سلام وقت بخیر
  من یه دستگاهی میخوام که روی سطح مدور و گرد هم بشه چاپ لیزر زد.ایا دستگاهای شما این قابلیت رو داره؟

  1. با سلام
   با استفاده از محور روتاری می توان بر روی سطوح مدور یا استوانه حکاکی نمود.
   برای حک روی قطعات گرد اگر منظور قطعه رینگ می باشد نیاز به محور روتاری ندارید و در نرم افزار این امکان وجود دارد که بر روی قطعه گرد حکاکی شود

دیدگاهتان را بنویسید