دستگاه حک غلطکی دستی

دستگاه حکاکی غلطکی دستی

استفاده از دستگاه حک غلطکی

دستگاه حک غلطکی دستی جهت حکاکی بر روي قطعات استوانه اي شکل مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت چرخش را داشته باشد.  چرخش قطعه به دو روش امکان پذیر میباشد:

  • چرخش قطعه استوانه اي بر روي دو عدد غلطک
  • چرخش قطعه استوانه اي شکل توسط یک عدد شافت

باید در نظر داشت که به دلیل تفاوت شکل و ابعاد قطعات باید براي هر قطعه فیکسچر مناسب آن ساخته شود . حکاکی این دستگاه توسط یک عدد سنبه (شابلون ) با جنس سخت انجام میگیرد لذا قابلیت حک شماره سریال را ندارد و جهت حکاکی نوشته هاي متغییر باید سنبه مخصوص آن نوشته تهیه شود.

ساختار دستگاه حک غلطکی دستی

حکاکی در این روش با غلطاندن قطعه همراه با نیروي فشار یک سنبه از جنس سخت بر روي قطعه انجام می شود. باید توجه داشت که قطعات باید استوانه اي شکل و از جنس فلزاتی مانند برنج ، مس ، آلومینیوم ، استیل ، آهن ، چدن، برنز و پلاستیک فشرده باشند . (این روش براي حکاکی بر روي قطعات سخت کاري شده پیشنهاد نمی شود) . عمق حکاکی از 0.1 تا 1 میلیمتر بسته به میزان سختی قطعه قابل تنظیم است .

مشخصات فنی دستگاه حک غلطکی

دستگاه حک غلطکی دستی
PropertyValue
نیروی حرکتنیروی انسانی
مکانیزم حرکتشافت و میل راهنما
وزن دستگاه12kg
حداکثر عمق حکاکی0.4mm
ابعاد دستگاه20*30*30 cm

موارد کاربرد دستگاه حک غلطکی دستی

همانطور که اشاره شد این دستگاه برای حکاکی روی انواع قطعات استوانه ای شکل مورد استفاده قرار میگیرد و تولیدکنندگان اتصالات فشار قوی، فلنچ ها و بطور کلی تولیدکنندگان کلیه قطعات صنعتی که قطعات آنها به شکل استوانه است این امکان را دارند که از این دستگاه برای حکاکی مشخصات فنی و لوگو خود بهره ببرند.

ویژگی دستگاه حک غلطکی دستی

به صنعتگران عزیزی که به دنبال خرید دستگاه حکاکی غلطکی هستند توصیه میکنیم که جدول زیر را مطالعه کرده و با مزایا و معایب این دستگاه آشنا شوند:

مزایای دستگاه

معایب دستگاه