دستگاه حکاکی غلطکی بادی / پنوماتیک

دستگاه حک غلطکی بادی یا پنوماتیک

استفاده از دستگاه حکاکی غلطکی بادی

دستگاه حک غلطکی بادی یا پنوماتیک جهت حکاکی بر روي قطعات استوانه اي شکل مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت چرخش را داشته باشد.  چرخش قطعه به دو روش امکان پذیر میباشد:

  • چرخش قطعه استوانه اي بر روي دو عدد غلطک
  • چرخش قطعه استوانه اي شکل توسط یک عدد شافت

باید در نظر داشت که به دلیل تفاوت شکل و ابعاد قطعات باید براي هر قطعه فیکسچر مناسب آن ساخته شود . حکاکی این دستگاه توسط یک عدد سنبه (شابلون ) با جنس سخت انجام میگیرد لذا قابلیت حک شماره سریال را ندارد و جهت حکاکی نوشته هاي متغییر باید سنبه مخصوص آن نوشته تهیه شود.

دستگاه حکاکی روی فلز استوانه ای

ساختار دستگاه حکاکی غلطکی پنوماتیک

حکاکی در این روش با غلطاندن قطعه همراه با نیروي فشار یک سنبه از جنس سخت بر روي قطعه انجام می شود. به این صورت که قطعه بر روی نوردهای غلطان قرار گرفته و حرکت سمبه با فشار از روی قطعه باعث چرخیدن آن میشود. به عنوان مثال سمبه از چپ به راست حرکت میکند و قطعه را در جهت ساعتگرد به چرخش در می‌آورد. جنس سمبه از فولاد آبکاری شده است و در برابر فشار بسیار مقاوم میباشد.

باید توجه داشت که قطعات باید استوانه اي شکل و از جنس فلزاتی مانند برنج ، مس ، آلومینیوم ، استیل ، آهن ، چدن، برنز و پلاستیک فشرده باشند (این روش براي حکاکی بر روي قطعات سخت کاري شده پیشنهاد نمی شود). عمق حکاکی از 0.1 تا 1 میلیمتر بسته به میزان سختی قطعه قابل تنظیم است .

مشخصات فنی دستگاه حک غلطکی بادی

حکاکی غلطکی روی استوانه فلزی
PropertyValue
نیروی حرکتنیروی باد (کمپرسور)
مکانیزم حرکتشافت و میل راهنما
وزن دستگاه20 kg
حداکثر عمق حکاکی1 mm
ابعاد دستگاه13*28*60 cm

موارد کاربرد دستگاه حکاکی غلطکی بادی

همانطور که اشاره شد این دستگاه برای حکاکی روی انواع قطعات استوانه ای شکل مورد استفاده قرار میگیرد و تولیدکنندگان اتصالات فشار قوی، فلنچ ها و بطور کلی تولیدکنندگان کلیه قطعات صنعتی که قطعات آنها به شکل استوانه است این امکان را دارند که از این دستگاه برای حکاکی مشخصات فنی و لوگو خود بهره ببرند.

دستگاه حکاکی غلطکی قابلیت حک پارامترهای ثابت را دارا میباشد و برای تغییر نوشته باید سمبه حکاکی را تعویض نمود. و برای این منظور نیازمند ساخت سمبه های متفاوت میباشیم. پس علاوه بر نکات قبل، این نکته نیز دستگاه حکاکی غلطکی بادی را برای  تولید تیراژ بالا مناسب میسازد.

ویژگی دستگاه حک غلطکی پنوماتیک

مجددا توجه شما را به این نکته جلب میکنیم که با این دستگاه به هیچ وجه نمی توان عبارت هایی که زیاد تغییر میکنند را حکاکی کرد. مثلا شماره سریال عبارتی است که متناوبا عوض میشود پس این دستگاه برای حک شماره سریال انتخاب مناسبی نیست و باید از دستگاههای حک کامپیوتری (CNC) درمدلهای حک ضربه ای ، حک اسکرایب ، و یا حک لیزری استفاده نمود. چراکه در این ماشین ها قلم حکاکی براساس فرمان کامپیوتر حرکت میکند و قادر به حکاکی هر عبارتی میباشد.

حکاکی در دستگاه های بادی یا پنوماتیک، با نیروي هواي فشرده انجام میگیرد و در مقایسه با دستگاه دستی، نیروی انسانی را کمتر درگیر میکند. در نتیجه براي تولید در حجم زیاد مناسب می باشند. به صنعتگران عزیزی که به دنبال خرید دستگاه حکاکی غلطکی هستند توصیه میکنیم که موارد زیر را مطالعه کرده و بیشتر با مزایا و معایب این دستگاه آشنا شوند. همچنین شما عزیزان میتوانید جهت مشاوره از پشتیبان آنلاین سایت کمک بگیرید یا با شماره تلفن های کارخانه تماس حاصل بفرمایید.

مزایای دستگاه

معایب دستگاه

سوالات متداول درباره دستگاه های حکاکی روی فلز

سوالات متداول درباره درج اطلاعات روی استوانه فلزی بوسیله دستگاه حکاکی غلطکی (3)

متاسفانه به دلیل ساختار دستگاه حکاکی غلطکی قطعات مسطح به راحتی در این دستگاه حرکت نمیکنند. بنابراین بهتر است از دستگاه حکاکی ضربه‌ای ، اسکرایب یا لیزری استفاده بنمایید.

حکاکی بوسیله دستگاه حکاکی غلطکی توسط سوزن یا قلم حکاکی انجام نمیشود بلکه توسطه یک سمبه مخصوص از فولاد آبکاری شده انجام میشود. نوشته و اطلاعتی که باید روی قطعه استوانه‌ای حکاکی شود، از قبل به صورت حروف یا آرم برجسته روی این سمبه طراحی و ساخته شده است. برای اطلاعات بیشتر به صفجه مربوطه در این وب سایت مراجعه کنید

با تهیه محور روتاری برای دستگاههای ضربه ای و لیزری می توان بر روی قطعات استوانه ای حکاکی انجام داد.