دستگاه حک اسکرایب

حک اسکرایب یک فناوری جایگزین برای حکاکی ضربه ای به حساب می آید. دستگاه حکاکی اسکرایب سوزن حکاکی را بر سطح فلز فرود آورده و با یک حرکت مداوم سطح عمل حکاکی را انجام میدهد. در این روش، حکاکی بسیار واضح و با کیفیت انجام میشود

دستگاه حکاکی اسکرایب یا حک کششی یا حک خراشی

عملکرد دستگاه حکاکی اسکرایب

در روش حک اسکرایب (scribe) سوزن دستگاه در سطح قطعه فلزی یا ورق مورد نظر نفوذ کرده و بر روی قطعه حرکت میکند تا عملیات حکاکی انجام گردد. به عبارت دیگر فشار و کشش ابزار حکاکی بدون کوبیده شدن و چرخیدن بر روی سطح فلز عملیات حکاکی اسکرایب را بدون صدا انجام میدهد. حکاکی اسکرایب یکی از مدرن ترین روش های حکاکی روی فلز می باشد. در این روش کیفیت حکاکی بسیار بالا و همانطور که اشاره شد بدون آلودگی صوتی (بی صدا) می باشد. بنابراین در مواردی که محدودیت هایی در رابطه با آلودگی صوتی وجود داشته باشد، این روش جایگزین خوبی برای روش حک ضربه ای می باشد.

این دستگاه قابلیت حکاکی بر روی انواع فلزات نرم تا سختی 40 راکول را دارا می باشد. قدرت حکاکی ابزار در دستگاه های حک اسکرایب با فشار باد تامین می گردد و این فشار بین 1 الی 3 بار می باشد. باید توجه داشته باشیم قدرت زیاد ابزار در هنگام حکاکی باعث جابجایی قطعه فلزی میگردد. در نتیجه جهت حکاکی با کیفیت خوب باید از فیکسچر مناسب جهت ثابت شدن قطعه استفاده شود. امروزه در بسیاری از شرکت های خودروسازی جهت حکاکی شماره شاسی خودروها از دستگاه حکاکی اسکرایب استفاده می شود. همچنین دیگر تولید کنندگان قطعات فلزی جهت حک انواع پلاک مشخصات فنی محصول از حکاکی اسکرایب استفاده می کنند.

ویژگی های دستگاه حکاکی اسکرایب

این دستگاه با عنوان های دستگاه حکاکی خراشی ، دستگاه حکاکی کششی و یا دستگاه حکاکی اسکرایب شناخته می شود. این دستگاه قابلیت حک بر روی انواع فلزات ( مس ، برنج ، چدن ، آلومینیم، استیل و انواع فولادها ) تا سختی 60 راکول و همچنین پلاستیک را دارا می باشد. ابزارهای حک این دستگاه عبارتند از 3 ، 4 و یا 6 میلیمتر ضربه ای  (Indent) و یا کششی (Scribe) میباشد که با فشار باد 1 الی 6 بار میتواند عمل حکاکی را انجام دهد. بدیهی است با تغییر فشار باد و نوع ابزار حکاکی، عمق حکاکی تغییر می کند. حداکثر عمق حکاکی بستگی به جنس قطعه ای که حکاکی میشود دارد. از ویژگیهای دستگاه حکاکی خراشی میتوان به دقت و کیفیت بالا، توانیایی حکاکی با عمق زیاد(حداکثر 2 میلیمتر) ، و قابلیت اتصال به ابزار کششی جهت حک بدون صدا اشاره نمود.

مقایسه دستگاه حک اسکرایب و حکاکی ضربه ای

عمده تفاوت این دستگاه نسبت به دستگاه حک مدل HA110 در قابلیت نصب ابزار حکاکی 6 میلیمتر ضربه ای (امکان حکاکی با عمق بیشتر) و ابزار حکاکی SCRIBE  (حکاکی بدون صدا ) می باشد که در مدل 110 امکان پذیر نمی باشد . لازم به ذکر است سرعت حکاکی در این مدل کم کمتر از مدل 110 میباشد و در نهایت قیمت این مدل نسبت به دستگاه حک مدل 110 به نسبت گرانتر میباشد و از دستگاه حک لیزر فایبرارزانتر میباشد.این دستگاه به راحتی قابل حمل نمیباشد. برای استفاده در مواردی که نیاز است دستگاه دائما جابجا شود باید از دستگاه حک پرتابل استفاده شود.

دستگاه حک کششی مناسب برای حکاکی بر روی قطعات خودرو ، قطعات صنعتی ، سازه های فلزی می باشد. کارشناسان بخش فروش شرکت آرین صنعت حک آماده ارایه مشاوره به مشتریان گرامی می باشد.

 

ویژگی های نرم افزار دستگاه حکاکی فلز HA300

اپلیکیشن دستگاه حکاکی با سیستم عامل ویندوز سازگار است. به کمک این نرم افزار میتوان متن را به صورت خطی با زوایا و سایزهای مختلف بر روی فلز حک نمود. این اپلیکیشن علاوه بر کلیه فونت های فارسی و لاتین ویندوز، دارای 40 فونت مخصوص دستگاه نیز می باشد. اپلیکیشن دستگاه حکاکی ضربه ای با استفاده از فایل هایی با پسوند emf ، wmf، plt و dxf قادر به حک طرح گرافیکی بر روی فلز نیز می باشد. قابلیت حک شماره سریال ، PIN CODE ، VIN CODE ، تاریخ و ساعت و همچنین کد DATA MATRIX از ویژگی های پرکاربرد این اپلیکیشن می باشد. از دیگر قابلیت های این اپلیکیشن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • حک متن در حالت بهینه (از ابتدا به انتها و برعکس) جهت افزایش سرعت حکاکی
 • شناسایی سریالهای تکراری
 • حک متن بصورت دایره ای
 • قابلیت حک خط کش در مدلهای مختلف
 • قابلیت جابجایی ابزار حکاکی هنگام جابجایی نوشته
 • انتقال ابزار به 4 گوشه متن جهت تنظیم موقعیت ابزار نسبت به قطعه
 • ویراش آسان نوشته از طریق کیبورد و موس
 • قابلیت حکاکی نوشته ها بصورت نقطه ای با فاصله نقاط دلخواه از هم

این اپلیکیشن می تواند به دستگاه اسکنر بارکد (بارکد خوان) متصل شود و به راحتی شماره بارکد را بر روی قطعه فلزی حک نماید. دریافت اطلاعات از فایل TXT و یا بانک اطلاعاتی ACCESS و ارائه فایل گزارش حکاکی در قالب ACCESS از ویژگی های قابل توجه این نرم افزار است.

ویژگی های سخت افزاری HA300

سخت افزار HA300 به عنوان یک دستگاه حک scribe با بهره گیری از دانش روز دنیا دارای قابلیت های متنوعی است:

 • قابلیت اتصال به یکی از تابلوهای فرمان AM، LCD و AP
 • دارای درایور میکرو استپ صنعتی
 • قابلیت حک کاراکتر در اندازه 1 میلیمتر الی 100 میلیمتر
 • قابلیت اتصال به ابزار حکاکی 3 و 4 و 6میلیمتری ضربه ای جهت حکاکی با عمق کم و متوسط
 • قابلیت اتصال به ابزار حکاکی SCRIBE
 • فشار باد ورودی دستگاه از حداقل 1 بار تا حداکثر6 بار قابل تغییر می باشد
 • قابلیت اتصال به محور روتاری HW130 و HW200B
 • قابلیت حکاکی با ابزار حکاکی بادی
 • ارتباط کامپیوتر و دستگاه از طریق پورت USB

مشخصات فنی دستگاه حکاک اسکرایب

Value Property
STEPPER MOTOR نوع موتورها
linear guide و ball scrow مکانیزم حرکت
کم ، متوسط ، زیاد عمق حکاکی
2mm حداکثر عمق حکاکی
150mm×100mm ابعاد حکاکی
60kg وزن یونیت حکاکی
450mm حداکثر ارتفاع قطعه کار
L=550،W=500،H=800 mm ابعاد یونیت حکاکی
0.03mm دقت دستگاه
4cm/sec حداکثر سرعت حرکت ابزار
AP/AM/LCD قابلیت اتصال به تابلو فرمان

لوازم همراه دستگاه حکاکی خراشی HA300

HA300 به همراه میز مخصوص دستگاه حکاکی به مشتریان عزیز ارائه می شود و نیاز به خرید جداگانه میز حکاکی نمی باشد. شما به همراه HA300 یک عدد ابزار حکاکی 3 میلیمتری و یک عدد ابزار حکاکی 4 میلیمتری نیز دریافت خواهید کرد. همچنین کلید فرمان حکاکی دو حالته (PRINT / STOP)به همراه کابل USB و سی دی نرم افزار از لوازم همراه دستگاه حک ضربه ای شرکت آرین صنعت حک می باشد.

فیلم دستگاه حکاکی اسکرایب

در این ویدئو نحوه حکاکی دستگاه اسکرایب آرین صنعت حک با جزئیات به نمایش در آمده است. همانطور که در تصاویر مشخص است این دستگاه هم قابلیت حکاکی اسکرایب را داراست و هم قادر به حکاکی ضربه ای روی فلز می باشد.

 

نمونه های تولید شده دستگاه حکاکی اسکرایب

در زیر میتوانید نمونه های تولید شده HA300 که در سال های گذشته و به سفارش مشتریان عزیز سفارشی سازی شده اند را مشاهده بفرمایید.

به چه میزان این مقاله برای شما مفید بود؟

لطفا نظر خود را ثبت و ما را در جهت افزایش کیفیت مقالات راهنمایی فرمایید

امتیاز متوسط 5 / 5. | تعداد آراء ثبت شده : 2

بستن منو